Posted on Napsat komentář

Jaké jsou typy baterií do elektrických skútrů a vozíků

Zdrojem elektrické energie v elektrickém invalidním skútru je baterie neboli akumulátor. Obvykle jsou použity dvě baterie o napětí 12V zapojené sériově, aby zdroj mohl poskytnout požadované napětí 24V.  Čím je kapacita baterie vyšší, tím umožňuje dosáhnout elektro skútru větší vzdálenosti na jedno nabití.
Do elektrických skútrů jsou vhodné akumulátory, které snášejí hluboké vybití. Díky tomu se elektrody tolik nepoškozují a zvládají časté nabíjení a vybíjení.

Trakční baterie

Jedním z vhodných typů akumulátorů pro elektrické skútry je trakční baterie. Její pojmenování vychází z toho, že je určena k pohonu či tahu elektrického vozidla. Díky vnitřnímu automatu  baterie nedochází k podvybíjení nebo přebíjení, které by ji jinak mohlo poškodit.
Narozdíl od autobaterie, uzpůsobené k podání maximální výkonu během krátké doby, například při startování motoru, trakční baterie zásobuje elektrickou energií postupně až do úplného vybití.
Existuje několik druhů trakčních baterií: záplavové trakční baterie, AGM baterie  a GEL baterie.  Nejvýkonnějšími trakčními bateriemi jsou gelové.
Dalším vhodnými zdroji energie jsou Lithium – iontové nebo Lithium – fosfátové akumulátory. Tyto akumulátor mají vysokou životnost – až 3000 nabíjecích cyklů.

Výměna baterie

Máme v nabídce baterie do elektrických skútrů i vozíčků. Můžeme provést výměnu nebo vám doporučit konkrétní typ.

Jak funguje rekuperace energie v elektrických skútrech?

Rekuperace dobíjí baterky při každém brzdění elektrického skútru.
Zjednodušeně řečeno při jízdě v běžném vozidle po stlačení brzdy se aktivuje provozní brzda, která přeruší přísun energie a zastaví.

Když zabrzdíte v elektrický skútr, aktivujete samotný elektromotor, který ve fázi bržďení funguje jako účinný generátor elektrické energie, který nabíjí akumulátor. Energie v konečné fázi, potřebná pro dobíjení akumulátoru, zabržďuje vozidlo. Při následné akceleraci elektrického skútru zásobuje akumulátor motor elektrickou energií, vytvářející točivý moment.
To znamená, že při brždění dochází k obnovení elektrické energie z baterie. Tento systém jednoduchý a nevyžaduje žádné složité komponenty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *